İçeriğe geç

Gazeteci Aygül’e Ak Partili milletvekiline ‘Hakaretten’ ceza

Bitlisli gazeteciye ‘milletvekiline hakaret’ iddiasıyla 90 gün adli para cezası verildi.

Yazdığı yolsuzluk haberlerinden dolayı hakkında soruşturma ve dava açılan www.bitlishaber.com.tr Genel Yayın Yönetmeni Sinan Aygül, AK Parti Bitlis eski Milletvekili Vahit Kiler tarafından açılan davada hakaret iddiası ile 90 gün adli para cezasına çarptırıldı.

Eski Bitlis Valisi Veysel Yurdakul’un görevden alınmadan önce Bitlis’te başlattığı ‘Nemrut Jeopark ve Jeotermal Enerji Tesis’ projelerinin iptal edilip AK Parti’ye yakın isimlere verildiğini yazan Gazeteci Sinan Aygül’e, dönemin Milletvekili Kiler’e ‘basın yoluyla hakaret edildiği’ iddiasıyla açılan davanın karar duruşması Tatvan 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

‘KURT SİYASETÇİ’ TABİRİ HAKARET SUÇU SAYILDI

Bitlis 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan ve görevsizlik kararıyla Tatvan 2. Asliye Ceza Mahkemesi’ne gönderilen davanın karar duruşmasında, Gazeteci Aygül’ün kaleme aldığı köşe yazısında Bitlis eski Milletvekili Vahit Kiler hakkında kullandığı ‘kurt siyasetçi’ tabiri mahkemece hakaret suçu sayıldı. Söz konusu nedenle Aygül’e ‘milletvekiline hakaret’ iddiasıyla 90 gün adli para cezası verildi.

‘KARARA ŞAŞIRMADIM’

Yargılandığı mahkemede bin 500 Türk lirasına denk gelen 90 gün adli para cezası alan Aygül, karara şaşırmadığını söyleyerek, “Ülke böylesi bir atmosfer içindeyken böyle bir karara şaşırmak ya da adil bir karar beklemek saf dillik olur. Şahsım adına, Türkiye mahkemelerinin adaletine olan inancımı kaybedeli uzun yıllar oldu. Ancak ülkenin demokratikleşmesi, ifade, düşünce özgürlüğünün hayat bulduğu temiz bir toplumun inşası için elbette yine yazmaya, sorgulamaya, eleştirmeye devam edeceğiz.” dedi.

‘BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ İÇİN UTANÇ VERİCİ BİR KARAR’

Aygül, yazısında kullandığı ‘kurt siyasetçi’ tabirinden dolayı hakkında hazırlanan iddianamenin kabul edildiği zaman verilecek kararın da belli olduğunu belirterek, şunları kaydetti: “Toplumsal açıdan çok ciddi konulara değindiğimi düşündüğüm bir köşe yazımda kullandığım bir deyimin cımbızlanıp, çeyrek sayfalık bir iddianamede karşıma çıkması beni şaşırtmıştı. Çok demokratik bile olmayan asgari hukuk bilinci ve hatta vasat hukuk bilgisine sahip birisine göre bile komik görülebilecek bir iddianamenin kabul edilmesi verilecek kararı işaret ediyordu zaten. Kaldı ki aynı içerik için Tatvan mahkemeleri tarafından lehime verilmiş 2 karar var ancak buna rağmen, zorlama bir şekilde cezalandırılma yoluna gidildi. Bu karar şahsım için önemsiz ama evrensel anlamda, basın ve ifade özgürlüğü için utanç verici bir karardır.”

Haber Yayın Tarihi: 11.12.2015 12:03 Kaynak: CİHAN

Kategori:MEDYADA

Bu yazı yorumlara kapalı.