İçeriğe geç

Kimdir?

Sinan Aygül

Kürt gazeteci, yazar.

Bitlis’in Tatvan ilçesi Çevre (Êz) köyüne dünyaya geldi. İlk, orta ve lise öğrenimini Tatvan’da tamamladı.

Birden fazla üniversitede okuyan Aygül İstanbul Üniversitesi Savunma ve Güvenlik, Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesi, Anadolu Üniversitesi (AÖF) Halkla İlişkiler, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi Adalet, Anadolu Üniversitesi (AÖF) Adalet, Bitlis Eren Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı, Bitlis Eren Üniversitesi Laborant Veteriner Sağlık, Anadolu Üniversitesi Menkul Kıymetler ve Sermaye Piyasası bölümlerinde okudu. 2011 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Uluslararası İlişkiler Bölümüne yerleşen(1) Aygül tutuklu olduğu için kayıt yapamayan halen Bitlis Eren Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi bölümünde “Siyasal İletişim” alanında yüksek lisans yapmaktadır.

Daha çok yolsuzluk haberleri ve 25 Ağustos 2020 tarihinde yaptığı ve ülke gündeminde uzunca süre yer edinen “Yoksullar için gönderilen Kızılay etleri AKP’li vekilin otelinde görüntülendi” haberiyle tanınan ve bu haberle Çağdaş Gazeteciler Derneği’nin (ÇGD) Yılın Başarılı Gazeteciler Ödülünü(2)  alan Aygül, gazeteciliğe 2007 yılında öğrencisi olduğu İstanbul Üniversitesinde, İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü bünyesinde bulunan İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Haber Ajansı’nda (İÜHA) başladı.

Birçok yaygın ve uluslararası yayın kuruluşunda freelance çalışan Aygül, 2008-2009 yıllarında Taraf Gazetesi merkezinde ve 2009-2013 yılları arasında Dicle Haber Ajansı’nda (DİHA) muhabir olarak çalıştı.

2009’da bir grup gazeteciyle kurduğu bölgenin ilk haber sitelerinden olan www.bitlisnews.com.tr’nin halen Genel Yayın Yönetmenliğini yapmakta olan Aygül Gazete Duvar ve Artı Gerçek gibi yayın kuruluşları başta olmak üzere farklı uluslararası yayınlara yazmaktadır. Aynı zamanda 2020 yılı Eylül ayında yapılan seçimde Bitlis Gazeteciler Cemiyeti’nin (BİGACEM) başkanlığına seçilen Aygül halen başkanlık görevine devam etmektedir. (3)

2011 yılında Bitlis merkezli “KCK Operasyonu” kapsamında tutuklanan Sinan Aygül 2 yıl tutuklu kaldıktan sonra “Örgüt Üyesi Olmak” iddiasıyla 10 yıl hapis cezası alarak tahliye oldu.(4) Aygül’ün aldığı hapis cezası 2016 yılında Yargıtay tarafından bozuldu, yerel mahkemede yargılaması halen devam ediyor.

Aygül 2019 yılında yaptığı “Cinsel İstismar” haberi nedeniyle tutuklanıp cezaevine konulurken(5) yine 15 Aralık 2022 yılında yaptığı başka bir “Cinsel Taciz” haberi sebebiyle yine tutuklandı.(6) 10 gün tutuklu kaldıktan sonra adli kontrol şartıyla serbest bırakılan Aygül, kamuoyunda çokça tartışılan “Dezenformasyon Yasası” kapsamında tutuklanan ilk ve tek gazeteci oldu.(7)

Aygül hakkında yaptığı gazetecilik faaliyetleri sebebiyle çok sayıda dava açıldı. 5 kez cezaevine giren(8) Aygül’ün yerel mahkemeler, istinaf ve yargıtayda devam eden birçok dosyası var. (9)

Ajans Aktuel Reklam Ajansı kurucu başkanı ve iktisatçı Mizgin Aygül ile evli olan Sinan Aygül Deniz Perver ve İbrahim Zanyar isimli iki erkek çocuk babasıdır.

KAYNAKÇA