İçeriğe geç

Gazetecilik temalı filmler 2

Kayıp (Missing, 1982) Efsane yönetmen Costa Gavras’ın baskıcı rejimlerde, diktatörlüklerde yaşanan hak ihlallerini teşhir ettiği film serilerinden dördüncüsü.

Ölümsüz, İtiraf ve Sıkıyönetim filmlerinin ardından gelen Kayıp filmi, Şili’de Allende’yi devirip diktatör Pinochet’i iktidara getiren 11 Eylül 1973 günü gerçekleşen darbeden sonra idam edilen Amerikalı gazeteci Charles Horman’ın hikayesi üzerinden “zorla kaybetmeyi” işliyor.

-1969 1982 yılları arasında çekilen ve tamamı gerçek olayları anlatan ilk üç filmin de kesinlikle izlenmesi gerekiyor-

Film gösterime girdiği yıl Cannes Film Festivalinde Altın Palmiye Ödülü’nü de Yılmaz Güney’in Yol filmiyle birlikte alıyor.

Filmin ayrıntılı çözümlemesini yapan yayınların linkini de ekliyorum, izlemeden önce okumakta, ön araştırma yapmakta fayda var.

Ayrıca gazetecilik açısından önemli gördüğüm nokta şu;

Filmin ana kahramanının gazeteci olmasının dışında, Gavras sergilediği belgesel türünde yaklaşım ile filmde bir anlamda gazetecilik yapmış, insanlığın en önemli sorunlarından bazılarını görünür kılmış, ölümsüzleştirmiş.

Filmin hemen akabinde yaptığı açıklamaların birinde ise “Bazı eleştirmenler beni Amerika karşıtı olmakla suçladı. Ben, Amerika karşıtı biri değilim. Totaliter devlet düzenlerine ve siyasal şiddete karşıyım…..Rahip ya da politikacı değilim ben. Doğruyu ya da yanlışı soyutlayarak anlatmıyorum. Çözüm sunmuyorum insanlara. Yanıtları da bilmiyorum. Gördüklerimi ve insanların neyi görmeyi umut ettiklerini filmlerimle göstermeye çalışıyorum sadece.” diyor.

Gazetecinin polemiklerden, gerçeği soyutlamaktan uzak durup, çözüm sunmak ya da yanıt aramaya çalışmak yerine gördüklerini, gerçeğe sadık kalarak göstermesi gerektiği.

Filmdeki atmosfer çokta yabancısı olduğumuz şeyler değil.

Realitemizle örtüşen bütün detaylar bir yana gerçekten yana olan gazetecilerin aynı şeye maruz kalma ihtimalinin yüksekliği ve zorla kaybettirilenlere dair muazzam tarihimizle kendimizden çok parça bulabileceğimiz bir film.

COSTA GAVRAS’IN KAYIP FİLMİNİN ZORLA KAYBETME
BAĞLAMINDA ÇÖZÜMLENMESİ

https://dergipark.org.tr/tr/download/article-file/2585286

Kategori:KÖŞE YAZILARI

Bu yazı yorumlara kapalı.